H.U.SZ.K.A Program - stresszkezelés, kiégés kezelése, krónikus fáradtság megszűntetése

Így győzd le a szorongást: 5+1 hasznos tipp

szorongás

Amikor (látszólag ok nélkül) hirtelen nyugtalanná, zaklatottá válunk, elkezdünk aggódni, „rossz érzéseink lesznek”, akkor szorongunk, az érzést pedig szorongásnak hívjuk. De miért érzünk így néha? Mitől van ez az érzés, és hogyan tudunk vele megbirkózni? Ebben a cikkben megpróbálom megválaszolni ezeket a kérdéseket, és néhány egyszerű tippet is adok, amelyekkel könnyebben túllendülhetsz rajta.

Mi a szorongás?

A szorongás olyan belső feszültség, amely hirtelen törhet ránk, vagy lassan lopakodhat be az életünkbe. Olyankor jelentkezik, amikor bizonytalanok vagyunk valamivel kapcsolatban, vagy amikor túl sok minden nehezedik ránk egyszerre, veszélyt érzünk. A szorongás nagyon összetett érzéshalmaz: az aggodalom, a félelem és a stressz, esetleg idegesség keveréke. Néha nem csak lelki, hanem fizikai tüneteket is okozhat: gyorsulhat a szívverésed, izzadhatsz, remeghetsz. A szorongás egy normális része lehet az életnek, és gyakran hasznos is lehet, mert segít felkészülni és alkalmazkodni a kihívásokhoz.

Azonban amikor a szorongás túlzottá válik, gyakori és tartós, vagy olyan intenzitást ér el, hogy zavarja a mindennapi életet, akkor szorongásos zavarról beszélhetünk. Ilyen esetben érdemes szakemberhez fordulni segítségért.

Mi válthatja ki a szorongást, mitől szoronghatunk?

A szorongás egy komplex érzelem, melynek hátterében gyakran lelki okok állnak. Ezek lehetnek múltbéli traumák, jelenlegi stresszhelyzetek, vagy akár genetikai hajlam is. Kiválthatják életesemények is: egy fontos vizsga, munkahelyi problémák vagy személyes kapcsolatokban felmerülő nehézségek. Előfordulhat, hogy látszólag szinte a semmiből érkezik, jól vagyunk mégis megtámad, ránk tör: ilyenkor különösen fontos, hogy megtaláljuk a módját annak, hogyan kezeljük.

Mit érzel, amikor szorongsz?

Amikor szorongsz, úgy érezheted, mintha egy láthatatlan erő szorítana össze belülről. A gondolataid állandóan cikáznak, nehéz koncentrálni, és a jövővel kapcsolatos aggodalmak eluralkodnak rajtad. Fizikai szinten is érezheted: talán remeg a kezed, felgyorsul a pulzusod, vagy úgy érzed, mintha levegőért kapkodnál. Ezek az érzések rendkívül kellemetlenek lehetnek, de fontos tudnod, hogy nem vagy egyedül, és van segítség.

5+1 tipp, amivel enyhítheted a szorongást

Fontos, hogy nem kell megijedni, „rástresszelni”, hiszen a szorongás viszonylag gyakori érzés, és szerencsére számos hatékony módszer létezik az enyhítésére. Íme néhány tipp (természetesen szükség szerint mindenképp konzultálj az orvosoddal, terapeutáddal):

1: Lélegezz tudatosan: A légzés az egyik legegyszerűbb, leghatásosabb módja annak, hogy csökkentsd a szorongásodat. Próbáld meg lassan, mélyen belélegezni a levegőt, figyelj arra, hogy az orrodon keresztül tedd, majd hosszan fújd ki a szádon keresztül. Koncentrálj arra, ahogyan a levegő beáramlik a tüdődbe, majd ahogyan elhagyja azt. Ez a technika megnyugtat és segít is abban, hogy visszanyerd az irányítást a tested felett.

2: Vizualizáció: Képzeld el, hogy egy (számodra tökéletes) nyugodt, békés helyen vagy – talán egy tengerparton, egy erdő mélyén vagy egy virágzó réten. Vizualizáld a részleteket: a színeket, az illatokat, a hangokat. Ez a mentális utazás segíthet abban, hogy eltávolodj a szorongástól, és egy nyugodtabb állapotba kerülj. Ha van egy kedvenc helyed, amit jól ismersz, gondolatban térj vissza oda!

3: Földeld le magad: Amikor a szorongás elhatalmasodik rajtad, próbáld meg „leföldelni” magad. Ez azt jelenti, hogy visszahozod magad a jelen pillanatba. Nézz körül, és vedd észre, mi vesz körül. Érintsd meg a bőrödet, érezd a talajt a lábad alatt, hallgasd meg a környezeted hangjait. Ez a technika segít abban, hogy ne a fejedben lévő gondolatok uralják az érzéseidet, hanem visszatalálj a valóság talajára.

4: Mozogj: A testmozgás kiváló módja annak, hogy csökkentsd a szorongásod. Akár egy rövid séta a friss levegőn, egy kis nyújtás vagy egy pár perces tánc a kedvenc zenédre is csodákat tehet. A mozgás során felszabaduló endorfinok természetes módon javítják a hangulatodat, és segítenek oldani a feszültséget.

5 Kapcsolódj másokhoz: Ne maradj egyedül a szorongásoddal. Ha rád tör az érzés, hívd fel egy barátodat, beszélgess valakivel, akiben megbízol. Sokszor már az is segít, ha ki tudod mondani, mi nyomaszt. Egy kedves szó, egy támogató (akár csak virtuális) ölelés, vagy akár csak az érzés, hogy valaki meghallgat, máris csökkentheti a szorongásodat.

PLUSZ 1: Csökkentsd a stressz-tartályodban lévő belső stresszt egy általam vezetett SzomatoDráma játékkal, vagy Ultrarövid terápiás konzultációval.

Amikor rád tör a szorongás, megnehezítheti az életedet, de fontos tudnod, hogy te irányíthatod azt, és nem fordítva. Ezek az egyszerű, de hatásos technikák pedig segítenek abban, hogy azonnal enyhítsd az érzést, és visszanyerd a belső békédet. Fordulj szeretettel önmagad felé, és légy türelmes magaddal ezen az úton!

Kérd az ingyenes 30 perces konzultációt tőlem, hogy tisztábban láss!

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim