Ahány ember, annyi gyászfeldolgozás: mi történik bennünk, amikor gyászolunk?

Bár a gyászról sokszor a haláleset utáni fájdalomra asszociálunk, hasonló folyamatok zajlanak le bennünk bármilyen veszteség – például szakítás, munkahely elvesztése – esetén is. A gyász különösen kimerítő lehet, amikor mindennapi feladatainkat kell ellátnunk a fájdalom mellett, esetleg úgy, hogy a környezetünk sem érti, min megyünk keresztül. Az ilyen gyászreakciók gyakran mentális, érzelmi és fizikai kimerüléssel járnak, ebben kicsit hasonlíthatnak a kiégéshez. Mi zajlik ilyenkor az emberben és mi köze egymáshoz a kiégésnek és a gyásznak?

Mit jelent pontosan a gyász?

A gyász a veszteségek fájdalmának természetes folyamata, amely mély érzelmeket és változatos reakciókat hozhat elő. Nem csupán a halálesetekhez kapcsolódik, hanem életünk bármilyen fontos veszteségéhez – lehet ez egy kapcsolat, egy kisállat elvesztése, egy munkahely, vagy egy régi álom feladása. Mindenki másként éli meg, hiszen egyéni érzéseink, tapasztalataink, és a minket körülvevő támogatás nagymértékben befolyásolják.

A gyász és a gyászfeldolgozás folyamata sokszor hullámzó. Van, hogy egy pillanatra enyhül, majd újra ránk tör. Megfelelő támogatással, az érzelmek feldolgozhatóvá válnak. Megtanuljuk, hogyan éljünk együtt a veszteségünkkel, úgy, hogy életünkben újra legyen hely a boldogságnak és a teljes élet érzésének.

A gyászfeldolgozás – ahogy én támogatlak:

A Gyászfeldolgozás Módszer egy hatékony, strukturált folyamat, amely segít a veszteségeinkkel való megbékélésben, legyen szó akár halálesetről, válásról, vagy bármilyen jelentős veszteségről. Célja, hogy a megtaláld azokat a lépéseket és gyakorlatokat, melyek által megkönnyebbülhetsz, és a fájdalmat feldolgozva tovább léphetsz. A módszer fontos alapelve, hogy mindenki gyászfolyamata egyedi, ezért nem alkalmaz sablonokat vagy előírt reakciókat. Ehelyett konkrét, személyre szabott lépéseket kínál, amelyek segítségével az elfojtott érzéseid felszínre hozhatók, és megérted, hogyan érint téged a veszteség. Az érzelmi gyógyulás támogatása mellett a módszer segít abban is, hogy elengedd azokat a negatív mintákat, amelyek meggátolhatnak abban, hogy teljes életet élhess.

A teljes folyamat 7 alkalomból áll (csoportosan 8 alkalom), lehetőleg heti rendszerességgel és házi feladatokkal. Ennek során egy konkrét gyász eseményt dolgozunk együtt fel és közben megtanulod azt a technikát, cselekvés-sorozatot, aminek a révén a jövőben is bármikor egy-egy veszteségedet akár már egyedül is hatékonyan fel tudod majd dolgozni.

A módszert egyéni vagy csoportos támogatás formájában sajátíthatod el online vagy személyesen. Jelentkezz egy ingyenes, 30 perces konzultációra, és megbeszéljük részletesebben, hogy, hogyan tudok neked ebben segíteni.

Gyász és kiégés – van kapcsolat?

Gyakran azért sem könnyű a gyász és kiégés kapcsolatát felismerni, mert a társadalom kisebb veszteségeket – például egy barátság végét – kevésbé tekint gyászolásra méltónak. Pedig ezek is valódi fájdalommal járhatnak, és az elfojtott gyász hozzájárulhat a kiégéshez.

Ugyanakkor a gyásznak lehet egyfajta pozitív oldala is: ha például egy toxikus kapcsolatot hagytunk magunk mögött, azt is meggyászoljuk ugyan, de a gyászfeldolgozás után megerősödve érezhetjük magunkat, és talán elkerülhetjük a hosszú távú kiégést.

A gyász és a kiégés kapcsolatáról már írtam korábban szakértői vendégcikket a Gyászfeldolgozás Módszer oldalára:  https://gyaszfeldolgozasmodszer.hu/2024/07/19/hogyan-kapcsolodik-a-kieges-a-gyaszhoz/

Hogyan haladj végig a saját gyászfeldolgozó utadon?

A legfontosabb, hogy sok türelemmel. Adj magadnak időt arra, hogy „megemészd” a történteket, elbúcsúztasd szeretted, barátodat, munkahelyed, kisállatod.

Állíts határokat és bátran kérj segítséget. A gyász során az egyik legfontosabb dolog a támogató környezet megtalálása. Az olyan (jó szándék által vezérelt, ám nem mindig hasznos) tanácsok, mint például „Légy erős!” vagy „Foglald el magad!” sokszor többet ártanak, mint segítenek, ezért lehet, hogy határokat is kell szabnod néhány embernek.

Fontos, hogy legyen egy támogató védőhálód, emberek, akiket bármikor felhívhatsz, és meghallgatnak. Néha ez a legnagyobb segítség.

Mindenkinél egyedi, hogy mennyi ideig gyászol, ám ha úgy érzed, hogy már neked is sok és nem találsz rá egy új boldog, kiteljesedett életre, akkor kérj bátran professzionális segítséget. Én szívesen meghallgatlak, tartok neked egy fél órás ingyenes konzultációt.

Ne feledd, hogy a gyászfolyamat mindig egyedi, és fontos, hogy saját tempódban haladj, és azt kapd, amire igazán szükséged van. Ebben tudok én segítséget nyújtani neked, így keress bizalommal!

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim