Téged is érint a krónikus fáradtság szindróma?

Krónikus fáradtság szindróma

Krónikus fáradtságról akkor beszélünk, ha indokolatlanul vagy tartósan jelentkeznek a kimerülés tünetei. Lássuk, hogyan ismerheted fel, milyen okok állhatnak a háttérben és mit tehetsz ellene!

Mik a krónikus fáradtság tünetei?

A krónikus fáradtság szindróma, vagyis a CFS (Chronic Fatigue Syndrome) tünetei jól felismerhetők és nem lehet összekeverni azzal, ha valaki egyszerűen csak elfárad a nap folyamán. Tipikus tünet az akár egész testet érintő, tompa izomfájdalom, az ok nélküli fizikai gyengeség, az alacsony láz vagy hőemelkedés, a krónikus fejfájás, a torokfájás, a fényérzékenység, a koordinációs zavarok, vagy akár a részleges, időszakos látáskiesés. Mindezek különböző erősséggel jelentkezhetnek. Az enyhe tünetek mellett nehezen, de még elvégezhetők a mindennapi tevékenységek, súlyos esetben akár ágyhoz kötöttségre is sor kerülhet.

Krónikus fáradtság szindróma

Miben különbözik a krónikus fáradtság a sima kimerültségtől, hogyan lehet megkülönböztetni?

A legfőbb különbség az időtartam. Ha a fenti tünetek több mint 6 hónapja fennállnak, és pihenés után sem enyhülnek, akkor valószínű, hogy komoly a probléma. Szintén árulkodó még, hogy nincs összefüggésben semmilyen komolyabb erőfeszítéssel, akkor is lehetsz krónikusan fáradt, ha amúgy “semmi extrát” nem csináltál. Fontos vele foglalkozni, mert kihat a fizikai és szellemi teljesítőképességre is.

Ha ezeket a tüneteket észleled, feltétlenül fordulj orvoshoz!

A krónikus fáradtság szindróma mindenféleképpen orvosi kezelést igényel, hiszen mint a fentiekből is látható, az életminőségre, a mindennapokra és az egészségedre is nagyon komoly hatással van. Nehezíti a helyzetet, hogy nem könnyű diagnosztizálni, mert kísérő tünete lehet például a depresszió, a demencia, valamilyen függőség vagy akár az anorexia is.

Krónikus fáradtság teszt

Ha kíváncsi vagy rá, hogy te is érintett vagy-e a CFS által, végezd el az alábbi krónikus fáradtság tesztet! Amennyiben az alább felsorolt tünetekből 5 vagy annál több tipikusan jellemző rád, akkor érdemes orvoshoz fordulni:

  • fizikai aktivitást követően rossz a közérzeted
  • az alvást nem követi a kipihentség érzése
  • egyre gyakrabban jelentkeznek memória- vagy koncentrációzavarok
  • sokszor nem találod a megfelelő szavakat, mikor megfogalmaznál valamit
  • izom- és ízületi fájdalmak jelentkeznek a test több pontján,
  • érzékeny vagy fájó, de nem duzzadt nyirokcsomóid vannak
  • influenzaszerű tüneteid vannak, például torokfájás vagy fejfájás
  • szívdobogás-érzés
  • gyomorfájás, puffadás, hasmenés és hányinger
  • fénnyel, hangokkal, az alkohollal és bizonyos ételekkel kapcsolatos túlérzékenység
  • ingerlékeny vagy
  • szédülés, egyensúlyproblémák

Fontos! Az értékelés nem szolgál orvosi diagnózisként, tájékoztató jellegű, nem helyettesíti a megfelelő szakemberrel való konzultációt.

Krónikus fáradtság szindróma

Mik lehetnek a krónikus fáradtság kiváltó okai?

Alapvetően az okok hátterében állhat a tartós stressz, valamint a nem megfelelő életmód. Ha túl sokat vállalsz egyszerre, megeshet, hogy nem jut időd pihenni, vagy egyszerűen csak elfeledkezel az alvás fontosságáról. Ilyenkor hamar előjöhetnek a krónikus fáradtság tünetei. A túlzott koffeinbevitel csak rontja a helyzetet.

A krónikus fáradtság mögött egészségügyi problémák is állhatnak, például vashiány, pajzsmirigy alulműködés, cukorbetegség, de akár a depresszió is.

Mit tehetsz a tartós kimerültség ellen?

A krónikus fáradtság ellen nagyon jó módszer, ha beáll egy helyes életritmus, megteremted a pihentető alvás feltételeit és a mindennapi mókuskerékből kiszakadva egy kis énidőre is ajánlott rendszeresen sort keríteni. Ezen felül az orvosi segítség mellett számos olyan módszer és kezelés létezik, amelyek mind segíthetnek elmulasztani a tüneteket. A H.U.SZ.K.A. Program keretein belül a legmélyebben rejtőző okokat több irányból, rád szabottan derítjük fel és dolgozunk azon, hogy egészségesebb, szellemileg-testileg fenntartható életvitelt alakítsunk ki.

A krónikus fáradtság és a kiégés szoros összefüggésben lehetnek egymással: töltsd ki az ingyenes, kitölthető pdf formátumú kiégés-tesztemet, és olvasd el ebookomban, mit tehetsz ellene!

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim