A depresszió tünetei és kezelése

Depresszió tünetei és kezelése

Depresszív korszak vagy letargikus napok szinte mindenki életében jelentkeznek néha, ám a tartós depresszióval azonban már tudatosan foglalkozni kell. Ebben a cikkemben abban segítek, hogyan ismerheted fel a jeleket és hogyan tedd meg az első, kezdeti lépéseket! Természetesen diagnózist, csakis orvostól kérj!

Mi okozhatja a depressziót?

A depresszió mögött számos különböző ok állhat. Ez lehet részben genetikai is, a depresszió ugyanis a tudomány hivatalos mai álláspontja szerint örökölhető.
De a szülői örökség nem az egyetlen meghatározó elem: a depresszió kialakulásában szerepe lehet az élettani napi ritmus felborulásának, bizonyos gyógyszereknek vagy betegségeknek, de vannak olyan személyiségtípusok is, akik esetében gyakrabban fordul elő a depresszió. Ide sorolandó az alkohol-, a nikotin- vagy a kábítószer használat is. Mivel a nők esetében kétszer olyan gyakran fordul elő depresszió, ezért a kutatók szerint a hormonális tényezőknek szerepe van a kialakulásban.

Ha stressz hatására a szervezet folyamatosan feszült az állapotban van, az a mentális és testi egészségre egyaránt hatással lesz. Krónikus stressz esetén bizonyos fiziológiai változások is állandósulhatnak, ami káros hatással lehet az egészségre, és hozzájárulhat különböző betegségek kialakulásához, például szív- és érrendszeri problémákhoz, emésztési zavarokhoz, valamint olyan lelki gondokhoz, mint a depresszió és a szorongás.

Depresszió számokban

Hazai, 2022-es statisztikai adatok szerint a hazai felnőtt lakosság 7 százaléka minden évben, és 4 százaléka minden hónapban súlyos, tehát kezelést igénylő depressziót él át. A magyar felnőtteknek 15 százaléka legalább egyszer átélt már súlyos depressziós epizódot, és 2,6 százaléka havonta tapasztal súlyos depressziós tüneteket.

Honnan lehet felismerni a depressziót?

A depressziónak számos tipikus tünete van. Ilyenek például a rossz hangulat, az örömre való képesség elvesztése, az alacsony önértékelési szint, az alvászavar, a csökkent koncentráció, az akadályozott gondolkodás, a hirtelen hízás vagy fogyás, az állandó fáradtság, valamint a halállal kapcsolatos gondolatok is.

Fontos, hogy ezek a tünetek, jelek, érzések, gondolatok időről-időre mindenkinél előfordulhatnak, és teljesen természetes, ha valamilyen rossz dolog történik veled, és akár napokig szomorú vagy miatta. Depresszióról akkor beszélünk, ha ez az állapot tartóssá válik, és akadályoz a mindennapi életedben, tevékenységeid elvégzésében.

Az enyhébb stádiumban csökken a kezdeményezőkészség, motiválatlan lehetsz, megjelenik az állandó fáradtság, nincs kedved kimozdulni, ezáltal lecsökkennek szociális kapcsolataid. Egy idő után az is előfordulhat, hogy a depressziós embernek ahhoz sincs ereje/kedve, hogy kikeljen az ágyból. Szintén gyakori tünet az alvászavar, az emésztési problémák, a szexuális vágy csökkenése.

A diagnózis felállításához minden esetben pszichiáter vagy klinikai szakpszichológus szükséges.

Hogyan lehet kezelni a depressziót?

Enyhébb depresszió esetén alapvetően egy támogató beszélgetés, a problémák, életvezetési nehézségek megosztása is enyhülést hoznak, ám sok esetben szükség van egyéb, szakember által nyújtott segítség igénybevételére is, beleértve a terápiát, coaching eszközöket, vagy akár a gyógyszeres kezelést is.

Amikor tőlem kérsz segítséget, a közös munka során először segítek lerakni azokat a csomagokat, amelyeket régóta cipelsz, és nagyon nyomasztanak. Ezután önmagadat jobban megismerve és megszeretve, megerősítve a későbbi, új csomagok sem rónak rád majd akkora terhet. Már sokkal tudatosabban tudod kezelni a problémákat. A H.U.SZ.K.A. programban javaslatot teszek és veled egyeztetve válogatjuk össze azokat az eszközöket, amikkel átmeneti csillapítás helyett tartós, hosszú távú megoldást találunk közösen. Mindezt szükség esetén az orvosi kezeléssel kiegészíted.

Hogyan előzhető meg a depresszió?

Az egyik nagyon jó tanács ezzel kapcsolatban, hogy figyelj oda az egyensúlyra a mindennapokban. Jusson elég idő a pihenésre is, úgy, hogy közben nem szorul háttérbe a hatékonyság érzése sem. Minden alkalmat ragadj meg, hogy a szabadban legyél, és lehetőleg mozogj is eleget. Fokozottan figyelj oda a vitaminban és ásványi anyagokban gazdag táplálkozásra is, így sokat tehetsz a depresszió megelőzéséért minden évszakban!

A mentális egészséged megtartása érdekében időről-időre akkor is érdemes egy segítő szakember segítségét kérni, ha úgy érzed, minden rendben körülötted. Ilyenkor nincs szükség hosszas terápiás beszélgetésekre, vagy bonyolult módszerekre; beszélgessünk arról, mik az örömök, bánatok, vidám pillanatok és aktuális nehézségek és célok az életedben, adj ki mindent magadból, és távozz felfrissült lélekkel!

Ne feledd, hogy várlak egy 30 perces ingyenes beszélgetésre!

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim