Az utóbbi időszakban újra komoly szerepet kap a mindennapokban a háború kérdése, hiszen több mint 2 éve már nem csak a távoli országokban, de egy szomszédos országban is harcok zajlanak. Ez pedig kisebb vagy nagyobb mértékben stresszt okoz a mindennapokban, amin nem könnyű túllépni, még akkor se, ha mi magunk nem élünk háborús övezetben.
SzomatoDráma játékvezetőként, gyászfeldolgozási specialistaként és coachként az én szemszögemből vizsgálva a háborús fenyegetettség és a vele járó stressz fontos témák. A békére való törekvés, a stressz csökkentése és az egyéni felelősségvállalás mind részei ennek a témakörnek. A háborúnak sajnos nem tudok véget vetni, de a saját lelki békéd elérésében tudlak támogatni.
Háború és a stressz
A háborús helyzetnek komoly pszichológiai hatásai vannak az emberekre, és nem csak akkor, ha te magad is érintett vagy. A folyamatos fenyegetettség, a bizonytalanság és a konfliktusok közelsége stresszt, szorongást és félelmet eredményezhet. Az állandó aggodalom, hogy háború törhet ki, vagy a már zajló konfliktus továbbterjedhet, hatalmas mentális terhet tud jelenteni. Ez a stressz pedig nem csupán pszichésen, de fizikailag is hat ránk. Tünete lehet például a magas vérnyomás, az alvászavar, az emésztési problémák és más egészségügyi gondok is.
Emellett az érzelmi hatások is jelentősek lehetnek, például depresszió, apátia vagy düh alakulhat ki. A feszültségek, a bizalmatlanság és az agresszió elterjedése a társadalmi kapcsolatokra is negatív hatást gyakorolhat. Számos fiatal a háborús fenyegetettség miatt érzi úgy, hogy jobb ha nem lesz saját gyermeke.
Mit tehetünk a békéért?
Világszinten saját szerepünk látszólag kicsi, pedig egyéni szinten, a saját környezetünkben igenis sokat tehetünk!
Az egyik kulcsfontosságú lépés a békére való törekvésben a hatékony kommunikáció és párbeszéd kialakítása minden szinten. Fontos, hogy nyíltan, tiszteletteljesen és empátiával beszéljünk egymással, még akkor is, ha különbözőek a nézeteink. A másik fél érzéseinek és szükségleteinek megértése elengedhetetlen a békés együttműködéshez.
Alapvető fontosságú a belső béke elérése, amihez magunkban is rendbe kell tenni kapcsolatainkat. Amikor belső világunk rendezettségét megteremtjük, képesek vagyunk jobban megérteni és kezelni külső kapcsolatainkat is, ami elvezet a mélyebb elégedettség és boldogság érzéséhez. Ebben a folyamatban nagy jelentőséggel bírnak az olyan általam is alkalmazott módszerek, mint a SzomatoDráma® játék és az ultrarövid terápiás konzultációk.
Mindennapi “kis háborúk”
A mindennapi életben gyakran találkozunk kisebb konfliktusokkal, amik néha elharapóznak, ezzel megkeserítik életünket. Talán nem olyan mértékben, mintha valóban háborús övezetben élnénk, de néha szinte ugyanakkora stresszt tudnak okozni.
Ezeket sokszor békésen és hatékonyan meg lehet oldani néhány egyszerű technika alkalmazásával. Például egy munkahelyi nézeteltérés esetén az aktív hallgatás technikája rendkívül hasznos lehet. Hallgasd meg figyelmesen a másik fél álláspontját anélkül, hogy közbevágnál vagy ítélkeznél. Ezzel elismered az érzéseit, és megérted a nézőpontját. Ezt követően visszatükrözheted, amit hallottál, például így: „Értem, hogy te ezt így látod, és értékelem, hogy megosztottad velem.” Ez a hozzáállás gyakran oldja a feszültséget és nyitottá teszi a másik felet a kompromisszumra.
Van, hogy mások “háborúit” kell megoldani. Amikor gyermekek között alakul ki vita, a szülők közvetítő és nevelő szerepe kiemelten fontos. Azonnal büntetés helyett próbáld meg bevonni a gyerekeket a konfliktus megoldásába. Ez nemcsak a problémát oldja meg, hanem hosszú távon fejleszti a gyerekek problémamegoldó képességeit és empátiáját is.
Béketeremtő kezdeményezések támogatása és ösztönzése a közösségben
Minden emberi közösségben vannak konfliktusok, és ezen a szinten is számos béketeremtő kezdeményezés akad, aminek támogatása és ösztönzése hozzájárulhat a harmonikus együttéléshez. Ilyenek például a mediációs tréningek, ahol a résztvevők elsajátíthatják a konfliktuskezelés alapvető technikáit. Egy másik példa a közösségi beszélgetések szervezése olyan témákról, amelyek megosztják az embereket. Emellett támogathatsz közösségi projekteket, mint például a közösségi kertészkedés vagy önkéntes programok, amelyek során az emberek együtt dolgoznak egy közös cél érdekében, ami erősíti a közösségi kohéziót és csökkenti a konfliktusokat. Én például a RákLíga szervezésében havonta önkéntesként tartok SzomatoDráma játékot és rendszeresen járok gondozásban lévő gyerekekhez is mesélni a Világszép Alapítvány égisze alatt.
Összességében a mindennapi életben és a közösségben is fontos a konfliktuskezelés békés módszereinek alkalmazása (pl. asszertív kommunikáció) és támogatása, hiszen ezek hozzájárulnak a harmonikus együttéléshez és a közösségi összetartozás érzésének erősítéséhez.
A világ nagy háborúit sajnos nem tudom megoldani, de segíteni tudok neked abban, hogy a mindennapi kis csatározások könnyebben elsimuljanak. Segítek megérteni a félelmeidet, feldolgozni a történteket, a gyászt, és harmonikusabbá tenni a mindennapjaidat! Járuljunk hozzá a világbékéhez a saját békénk megteremtésével!