fbpx
H.U.SZ.K.A Program - stresszkezelés, kiégés kezelése, krónikus fáradtság megszűntetése

Mi a SzomatoDráma játék és hogyan fog neked segíteni?

Szomatodráma

Mik azok az elakadások, traumák, emlékek az életedben, amiket eddig nem tudtál észrevenni, elfogadni? Már egy alkalom után is hatalmas felismerések érhetnek, mintha egy fátylat emelnél fel egy tükörről. A módszer nem terápia, mégis sokan terápiás hatásokról számolnak be.

A SzomatoDráma játék egy játékos, élményszerű önismereti lehetőség, ami segít szembenézni magaddal, közelebb kerülhetsz önmagadhoz. Segíthet abban is, hogy rendezd kapcsolataidat, megismerkedj az érzéseiddel, amiket talán magad elől is elrejtettél, új dolgokat és összefüggéseket ismerj fel és új döntéseket hozz. A SzomatoDráma játéknak van egyéni és csoportos verziója. Ebben a cikkben a csoportos verziót fejtem ki bővebben.

Neked is van egy olyan témád, amire keresed a saját válaszodat, a mélyebb összefüggéseket és a megoldásokat? Érdekel, hogy hogy néz ez ki a gyakorlatban?

A SzomatoDráma játék egy játékos, de mégis mély és hatékony, akcióorientált módszer. Dramatikus módszer, mivel a belső világunkat vetítjük ki egy kerek szőnyegen (ami a főszereplő életét szimbolizálja) a többi résztvevőre (2-5 fő), azáltal hogy a főszereplő témájából megfogalmazott tünetek, szervek, érzések, személyek szerepét osztja ki, akik ráhangolódásuk és érzékelésük révén átéléssel megjelenítik ezeket. A SzomatoDráma játékban szabad utat kapnak az érzések, amik egy könyvből sem olvashatók ki. A főszereplők ki szokták emelni a megélés élményét, ami a „mintha” terében meg tud történni az érzések és érzékelések megélése és az igazság kimondásának a révén. Közben jellemzően felismerések is születnek, sokszor lehetőség van új döntéseket meghozni, vagy újfajta megoldásokat kipróbálni, más szempontból ránézni a témára. Meg tud jelenni egy spirituális kitekintés is, az univerzális nagy egész szemszögéből történő felismerésekkel.

Lényeges pontja legtöbb játéknak a „szintváltás”, amiről a személyes alkalom elején részletesebben is mesélek.

Hoztam pár példát, hogy honnan hová vezet el a SzomatoDráma játék:

– újra csatlakozott elveszettnek érzett gyökereivel, miközben rátalált az elfogadásra

– fiával való problémái kapcsán eljutott saját nehéz gyerekkorához és belső gyermekének megvédéséhez

– nagyapjának betegségével való azonosulást ismerte fel és a szeretet megtartása mellett tudta magát felszabadítani ettől

– állandó költözési indíttatása okára talált rá és ismerte fel, hogy a szabadságot már nem kell hajszolnia, mert a jelenében is ott van.

A SzomatoDráma® története    

Meghallod a tested hangját?

„Mennyivel egyszerűbb lenne minden, ha lehetne közvetlenül beszélgetni az emberi testtel… Ha meg lehetne kérdezni, mi történik, miért van itt ez?”  Dr. Buda László a módszer kidolgozója és megalkotója. A szakember már egy ideje foglalkozott a testorientált pszichoterápiákkal, pszichodrámával, cselekvésorientált terápiás formákkal, amikor gyermeke született, és a gyermeki kommunikáción keresztül ismerte fel, hogy máshogy is “beszélgethetünk”. Ebből „ért össze” a kombináció, hogy a szavak helyett a tettekkel tárjuk fel a lélek mélységeit, így hozta létre a SzomatoDrámát. Játékos, kreatív, könnyed, mégis sokszor mélységekig elmerülő módszer, ami akár már az első alkalommal homlokra-csapós eredményeket érhet el. A „játék” eredetileg a testi tünetek lelki üzenetére kereste a választ, azonban manapság már tágabb értelemben is használatos, bármilyen témát hozhatsz magaddal.

Hogyan segít a SzomatoDráma játék?

Kíváncsiaknak való és játékosan segít. Ha szeretsz játszani, ezt is szeretni fogod!     .

Játsszunk együtt! Engedd szabadon a benned lévő gyermeket, aki még tudja, hogyan fejezze ki őszintén, takargatások nélkül az örömét, bánatát, jókedvét egyaránt! Kíváncsiság, elfogadás, tisztelet – ezek a hozzáállás alapkövei.

A SzomatoDráma játék során lehetőségünk van hogy a testi tüneteinkkel találkoznunk. Hisszük, hogy a testünk tudja, mi a jó nekünk – csak meg kell hallgatnunk, figyelnünk. Ezáltal megismerkedünk az elzárt, jellemzően fájdalmas érzésekkel, emlékekkel, amiknek a létezéséről talán nem is tudtunk, pedig hatásait nap nap után érezhettük.

A testi tüneteknek van oka és célja, üzenete. A belső világunkban valami gyógyulásra vár, amire a válasz bennünk van. Testünk üzenetének megfejtéséhez, értelmezéséhez nagyszerű lehetőséget ad a SzomatoDráma módszere és egy jó szakember, akiben meg tudsz bízni.

A SzomatoDráma játék a stresszkezelésben és a tudatosodás folyamatában is támogató tud lenni. Sokan számolnak be arról, hogy a meggondolatlan, impulzív reakciójuk helyett egy -egy SzomatoDráma játék után érettebben, tudatosabban tudtak reagálni egy azonos helyzetben. Így segít minket a SzomatoDráma játék életünket új, kiteljesedettebb irányba állítani.

Egy példaként például Miklós így jelzett vissza és számolt be miután részt vett nálam egy SzomatoDráma játékon:

„ A játékot követő napokban éreztem azt, hogy mintha erősebb lenne a tartásom, fizikailag és mentálisan is, ami nagyon jóleső érzés volt. Ez azóta is tart, de már nem tűnik fel.

Egy hete volt, hogy a nagyobbik fiam egy kellemetlen szituációval kapcsolatban „belém állt”. Az tűnt fel, hogy végtelen nyugalommal és higgadtsággal kezeltem a helyzetet. Korábban belementem volna egy konfliktusba, megmagyarázásba, kisebb veszekedésbe. De most asszertíven, nyugodtan tettem helyre és zártam le a beszélgetésünket. Napokkal később megnyugodva jött és egészen másként állt már a dolgokhoz. Meglepte kicsit őt is a nyugodt reakcióm, másra számított.”

Azzal kapcsolatban, hogy hogyan segít a SzomatoDráma játék, idézem Dr. Joe Dispenzától ezt az idézetet: “ Az emberi test legjobb patikája saját maga.”

Milyen tüneteket, problémákat enyhíthet a SzomatoDráma játék? Kinek ajánlott?

A SzomatoDráma játék nem a tüneteket célozza meg, hanem az embert

Bármilyen, lelki eredetű tüneten segíthet, de erre vonatkozóan nem ígér. Gyakran megkeresnek stressz-alapú betegségek, mint például vérnyomás problémák, az emésztőrendszeri zavarok, fejfájások, migrének, vagy olyan problémákkal is, mint a függőség, kiégés, szorongás, párkapcsolati nehézségek. Kedvező tapasztalatok vannak a pénz téma, vagy egyéb vállalkozási elakadások feldolgozásával kapcsolatban is.

Leginkább a visszajelzések a hiteles források, melyekből legtöbbet a Facebook oldalamon olvashatsz. Nemcsak a személyes tapasztalatok, de már a tudomány is eljutott odáig, hogy igazolta a lelki folyamatoknak az emberi test kémiájára való viszonthatását. A SzomatoDráma játék(ok) a lelki blokkokat szabadíthatja fel. Az öngyógyítás aktíválása révén a lélek által okozott testi-lelki problémák megoldásában nyújthat segítséget. Lehet, hogy már az első alkalommal érzed a változást, lehet, hogy több alkalomra lesz szükséged.

Az egyik SzomatoDráma játék résztvevő ezt írta előzetesen a témájáról:

„Tavaly ősszel fejeztük be a fogorvossal az immár 2 foghiány pótlását és akkor vette észre, hogy fél év alatt rohamosan elkezdtek a fogaim romlani szinte mindenhol. Szinte állandósult a számban a diszkomfort érzés, mert hol itt, hol pedig ott fáj. Van egy állandó nyilalás, feszülés érzés is, aminek az okát a fogorvos nem találja és a röntgenen sem látható mi okozhatja.”

A SzomatoDráma játékában találkozott gyerekkori történetekkel és érzésekkel és a játékvezetésem mellett a csoporttagok szerepből jövő gesztusai, szavai, megnyivánulásai, saját megélése és döntései is hozzásegítették ahhoz, hogy belső világa harmónikusabbá vált és így öngyógyító erőforrásai aktiválódhattak.

Mindezek eredményeként három hét után már így jelzett vissza:

„A fogam és a számban lévő diszkomfort érzés már rengeteget javult, szinte elmúlt!”

Kinek nem ajánlom a SzomatoDrámát?

Nagyon fontos, hogy a módszer nem helyettesít semmilyen orvosi diagnózist, nem ígér gyógyítást sem. Kimondottan nem ajánlott a módszer a pszichiátriai kezelés alatt állóknak, alkoholos befolyásoltság alatt lévőknek, friss gyász vagy trauma esetén.

A módszer semmiképp nem irányul betegség, vagy betegségek diagnosztizálására és nem hivatott helyettesíteni az egészségügyi szakemberrel, illetve orvossal történő konzultációt. Kompetencia határaimon belül végzem munkámat, nem végzek pszichoterápiát, sem betegségek gyógyítását.

Elsősorban mindig szakemberhez fordulj a problémáiddal, és soha ne hanyagold el az orvos/pszichológus/pszichiáter által előírt terápiát!

Ha bizonytalan vagy, hogy neked való-e, keress fel bátran, és beszéljük át a lehetőségeket. Megígérem, hogy őszintén fogom jelezni, ha úgy érzem, hogy nem tenne neked most jót egy SzomatoDráma játék, nem foglak rábeszélni semmire. Tudok ajánlani más szakembert, vagy eszközt is, ha úgy látom, hogy az most számodra nagyobb segítség lenne.

A SzomatoDráma játék hatékonyságát már kutatás is igazolja.

Hogyan zajlik egy SzomatoDráma foglalkozás?

Először is a legfontosabb, hogy kiscsoportokban, zárt közösségben, egy nyugodt, családias helyen zajlik. Egy SzomatoDráma foglalkozáson 2-6 ember vesz részt, és ami itt történik, az itt is marad. A titoktartás szabályát úgy szoktam kifejteni, hogy „bizalmasan kezeljük”, ami itt elhangzik. A „titok” szóban ott a fennhang esetleg, hogy van abban bármi szégyellnivaló     , ami a lelkünket nyomja, itt azonban csak nagyon emberi témák fognak megjelenni, olyanok, ami minden résztvevőt valahol érinti, beleértve engemet is, mint játékvezetőt. 

Az alkalmakat egy kis ráhangolódó beszélgetéssel kezdjük, majd egyszerű asszociációs játékokkal folytatjuk. Ezek segítenek abban, hogy megteremtsük a bizalmi közeget, amiben őszinték tudunk lenni önmagunkhoz.

Ezután a résztvevők egymás után feltárják a témát, amivel érkeznek, és annak elemeire szereplőket választanak a jelenlévők közül. Természetesen ebben is támogatlak és ott vagyok végig veled. A téma lehet például egy szülő-gyerek konfliktus, ahol megszemélyesítjük a családtagokat, vagy lehet egy testi probléma, ahol a szervek kapnak szerepet, vagy egy konfliktus, aminek a résztvevőit kell eljátszaniuk társaidnak. Több más lehetőség is van még. Egyszerre mindig egy ember témája van fókuszban, és minden résztvevő a családállításhoz hasonlóan érzékeli a szerepét. Ezt te is meg fogod érezni és nem lehet elrontani. A játék végén minden szereplő saját magára vonatkozó felismeréseket szokott megélni.

Például az egyik főszereplő régóta hiába vágyott a sikerre. Játékában életre kelt a siker minősége, ami eddig is ott volt életében, de jellemzően „ülve maradt”. Főszereplőnk kezdetben csodálkozott rajta, hogy a Siker szereplője a FÓKUSZ szereplő aktivitásától függött. Ahogy a főszereplőnk inkább régi, fájdalmas történetekre tért vissza, – melyekkel már sokszor foglalkozott -, akkor a siker „unatkozott” és ismét leült inkább a földre. Főszereplőnk testközelben átérezte, mennyire rajta múlik a siker és a fókusz működtetése. Játéka visszatükrözte azt is, hogy saját sikerével és fókuszával tud teljes életet élni és erőforrást gyűjteni ahhoz, hogy másoknak is segítsen úgy, hogy közben ne merüljön ki. Megfogalmazta, mi az amit úgy érez ideje elengedni mindennek érdekében (pl. túlzott megfelelési vágyát Édesanyja felé), mégha ezzel csalódást is okoz.

A foglalkozáson mindenki önként vesz részt és mindenki egyenlő. SzomatoDráma szakemberként én „tartom a teret”, megfelelő pillanatban felteszek egy kérdést, vagy lehetőségeket kínálok fel, néha belső hangként szólalok meg, amit annyira veszel figyelembe, amennyire az a saját belső igazságod kimondását támogatja.

A szőnyegen is te maradsz életed alakítója, sőt kiemelt pillanatokként szokták megélni a résztvevők, amikor felismerik saját választási lehetőségeiket.

Egy-egy szomatodráma „játék” kb. 40-50 perc. A játék ott ér véget, amikor megérkezett az az érzés, hogy lekerekedett. A résztvevők jellemzően egy „felszabadultság” érzésről szoktak beszámolni.

Nem ítélkezünk, nem analizálunk, hagyjuk, hogy a test és a lélek tegyék a dolgukat.

Mi a különbség a SzomatoDráma játék és a családállítás között?

Kezdjük azzal, ami a közös: itt is egymás társaságát, mozdulatait, az emberek közti teret használjuk arra, hogy a testünkkel (is) kommunikáljunk. Mindkettő szerepeket ad a résztvevőknek, és mindkettő cselekvésközpontú.

A SzomatoDráma® modellszerűen tartalmaz pszichodráma és családállítási elemeket is, de inkább a játékosságra épít és nem törvényszerűségekre, hanem az egyénre fókuszál. Másik fontos különbség, hogy egy SzomatoDráma játékban jellemzően 4 fő vesz részt és mindenki hozza a saját témáját, mindenkinek van saját játéka, a szereplők pedig nemcsak oldó mondatokat mondanak ki, vagy testi érzeteiket hangosíthatják ki, hanem szabadon beszélhetnek is. Fontos azonban leszögezni, hogy egyik módszer sem „jobb” a másiknál, mindenki a saját megtapasztalásának higgyen!

Közös fent említett módszerekben, hogy azzal, hogy az érzéseinket, testrészeinket, életünk szereplőit “kiszervezzük” másoknak, kicsit kívülről nézhetünk magunkra, és az új látásmód jellemzően új felismeréseket ad.

Hogyan kell felkészülni egy SzomatoDráma játékra?

Fókuszt ad a folyamatodnak, ha megfogalmazod és megírod nekem előzetesen a témádat, még akkor is ha ez esetleg módosul a játékod előtt. Nincs szükség egyébként különösebb előzetes felkészülésre: hozd magaddal a nyitottságodat, kíváncsiságodat és a játszani vágyó gyermeki énedet! Öltözz kényelmesen, számolj azzal, hogy néha ülni, néha állni, néha mozogni fogunk, fontos, hogy a ruhád ne akadályozzon benne. Tudd azonban, hogy mozgásukban enyhén korlátozott személyeknek is sokszor jó lehetőséget nyújt egy SzomatoDráma játék.

Lehetőséged van csoportos SzomatoDráma játékra, vagy akár egyéni SzomatoDráma egyéni konzultációra is jelentkezned hozzám. A SzomatoDráma játékvezető képzésen túl Dr. Buda Lászlónál még tovább képződtem és a jelenleg elérhető legmagasabb fokú “SzomatoDráma szakember” képzettséggel rendelkezem, kiemelt szakértői besorolással.

Dr. Buda László orvos, pszichiáter, pszichoterapeuta, a SzomatoDráma és az Ultrarövid Terápia módszerek megalkotójától alábbi ajánlást kaptam: „Huszka Zsuzsa az általam kiemelten ajánlott SzomatoDráma Szakemberek közé tartozik. Régóta ismerem, személyét nagyra becsülöm, szakmai munkájában megbízom. Elméleti tudását, játékvezetői tapasztalatait, csoportvezetési készségeit folyamatosan bővíti, rendszeresen részt vesz az általam tartott módszertani továbbképzéseken. Fordulj Zsuzsához bizalommal, jó szívvel ajánlom!„

30 éve vagyok a segítő szakmában, az általam kialakított, személyre szabott folyamatban egyéni és/vagy kiscsoportos technikákkal, vagy ezek kombinációjával támogatlak, hogy létrehozd és megéld azt a változást, ami a JÓL-LÉTed felé vezet.

Jelentkezz egy 30 perces ingyenes beszélgetésre, és nézzük meg, hogyan tudlak a legjobban támogatni!

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim