A motiváció az a hajtóerő, ami az élet minden területén energiával lát el. Ám vannak olyan időszakok, amikor az ember egyáltalán nem érzi ezt. Mit tehetsz, ha motiválatlan vagy, hogyan kaphatsz új erőre? Ebben a cikkben segítek néhány válasszal!
Mi a motiváció?
A motiváció egy olyan belső erő vagy ösztönző, amely vezérli az emberek cselekedeteit és viselkedését, hogy elérjék a céljaikat vagy kielégítsék a szükségleteiket. Hiánya pedig olyan, mint amikor a kocsiból kifogy a benzin, vagy a napfény nem éri a növényeket.
A motiváció fajtái
A motivációnak 2 fő típusa van.
- A külső motiváció rajtunk kívül álló tényezőkön alapul, a lényege, hogy valamilyen jutalmat megszerezzünk, vagy éppen büntetést elkerüljünk. Például, ha azért dolgozol, hogy ki ne rúgjanak, az külső motiváció.
- A belső motiváció viszont jellemzően az adott tevékenység élvezetéből származik, például, ha szereted a munkádat, akkor igazi örömmel végzed, teljesen más minőségben telnek így napjaid.
Mi lehet az oka a motiválatlanságnak?
A tartós motiválatlanság háttérben állhatnak mentális egészségügyi problémák, de oka lehet az életcél hiánya, vagy bizonytalanság okozta örlődések is. A munkahelyi stressz vagy kiégés, illetve a magánélet nehézségei szintén ide sorolhatók. Az izoláció, vagy a társadalmi visszahúzódás is motiváció hiányhoz vezethet.
Mindez befolyásolhatja a személyes boldogságodat, a munkahelyi teljesítményedet, a társas kapcsolatokat és az általános JÓL-LÉTedet. Emellett hosszú távon az egészségügyi problémák, a mentális egészség romlása és más komoly következmények is előfordulhatnak, ha nem foglalkozol ezzel a helyzettel.
Miért veszélyes a tartós motiválatlanság az élet minden területén?
Ha tartósan motiválatlannak érzed magad az élet bármely területén, az komoly kihívásokat és nehézségeket jelenthet mind az életminőség, mind a mentális egészség szempontjából. Ezen felül hajlamosíthat depressziós vagy kétségbeesett érzésekre is. A tartós motiválatlanság negatívan befolyásolhatja a társas kapcsolatokat, de alvásproblémákkal, étkezési zavarokkal is járhat, ami egyik alapja a stressznek és a szorongásnak is.
Mik a motiválatlanság tünetei a munkahelyen?
A motiválatlanság különböző módon jelentkezhet a munkahelyen. Egyrészt gyakran csökkenti az egyén produktivitását és hatékonyságát, az érdektelenség vagy a céltalanság miatt pedig kevesebb energiát és figyelmet fordít a feladatokra. A motiválatlan munkavállalók hajlamosak passzívak lenni, inkább a minimális követelmények teljesítésére koncentrálnak, és nincs, vagy eltűnik bennük a hajtóerő, hogy a minimumon felül teljesítsenek, vagy akár csak gondolkodjanak a feladatuk kapcsán. Szintén tünet a kedvtelenség, a cinizmus, a frusztráltság, valamint a teljesítmény csökkenése, és felmerülhet a kiégés is.
A motiváció fejleszthető!
Ahogy fentebb is említettem, a motiválatlan ember a legtöbbször csak a problémákat, akadályokat látja maga előtt. Ezáltal nagyon nehéz kibillenni a motiválatlanság állapotából. De nem lehetetlen; több eszközt is tudok mutatni neked, ami megadhatja a kezdőlökést. Ha úgy érzed, hogy egy feladat leküzdhetetlenül nagynak tűnik, és semmi motivációd, hogy belevágj, érdemes a könnyebb lépésekkel kezdeni.
A motiváció fejlesztésében az az egyik legjobb dolog, hogy a dolog öngerjesztő: ha sikerül akár csak egy icipicit kimozdulnod a holtpontról, máris érkezik az újabb és újabb motiváció-adag. Maga a cselekvés is gyakran meghozza az új motivációt. Lehet, hogy egy cél túlságosan elérhetetlennek tűnik, de ha kis lépéseket tűzöl ki, azokat könnyedén elérheted, amitől sikerélményed lesz. A sikerélmény pedig motivációhoz vezet.
A motiváció fizikailag is fejleszthető: sokan nem is gondolnák, de a megfelelő minőségű és mennyiségű alvás, valamint a szükséges tápanyagok bevitele a szervezetbe döntő fontosságú lehet, amikor a motivációd keresed.
Amikor kilépsz a motiválatlanságból, és beindul egy folyamat, az újabb és újabb célok kitűzésével, valamint a külső-és belső igények kielégítésével a motiváció hosszú távon is fenntartható.
Ha most úgy érzed, számodra nincs kiút ebből az állapotból, keress fel bátran! Támogatlak, segítelek kitalálni és megtenni az első lépéseket, így előbb visszakaphatod a motivációdat!