A kiégés tünetei és kezelése, mi az a burnout szindróma?

A kiégés tünetei és kezelése, mi az a burnout szindróma?

A mai, rohanó világban fénysebességgel pörögnek a mindennapok eseményei, hiszen mindenki siet, értékké vált a gyorsaság és jellemzően mindenre azonnal szükség van. Ennek számos előnye van, ugyanakkor pontosan ebből a gyorsaságból eredően egyre gyakoribb jelenség a kiégés, a burnout is. Különösen igaz ez a multinacionális cégek vezetői, alkalmazottai, de a vállalkozók körében is. Sokan nem is gondolnak arra, hogy bizonyos egészségügyi problémák is ebből eredeztethetők.

A kiégés testi tünetei, avagy a burnout szindróma testi tünete lehet például az álmatlanság, izomfájdalmak, emésztési problémák. Lehet, hogy te is érintett vagy?

Mi a különbség a kiégés és a burnout szindróma között?

A kiégés krónikus stressz és túlzott terhelés következtében kialakuló állapot, amely számos testi tünetet és akár betegséget is okozhat. De van-e különbség a kiégés és a burnout szindróma között?
Nos mindkettő olyan állapot, amelyek a hosszú távú stressz és túlzott terhelés következtében alakulhatnak ki, de különböző tünetekkel és jellemzőkkel bírnak. Ennek ellenére a két kifejezést néha használják szinonimaként is. Éppen ezért érdemes tisztában lenni a különbségekkel, ám fontos megjegyezni, hogy a definíciók és az értelmezések változhatnak. Olyannyira igaz ez, hogy néha az orvosok és szakemberek között sincs konszenzus minden részlettel kapcsolatban.

A burnout a munkahelyi stresszre adott reakció, amely hosszú távú, krónikus, túlzott terhelés és követelmények következtében alakulhat ki. Ezt általában 3 fő dimenzióban írják le:

1.    Kimerültség, fizikai és emocionális téren egyaránt,.

2.    Lelkiismeret-furdalás érzése, akár cinizmus a munkahely iránt.

3.    Végül, de nem utolsósorban hatékonyságvesztés. A burnout szindrómában személyek gyakran elveszítik a motivációjukat és érdeklődésüket a munkájuk iránt és, fizikailag, valamint érzelmileg is kimerülnek.

A kiégés szakaszai:

  1. Túlzott erőfeszítés, saját igényeink háttérbe helyezése
  2. Konfliktusos szakasz
  3. Elszigetelődés, feladja saját szükségleteit, értékeit, eltávolodási és sértettségi spirál jön létre

A kiégés viszont egy úgynevezett „burnout-szerű állapot”, amely bár hasonló tünetekkel jár, mint a burnout, nem feltétlenül korlátozódik a munkahelyi környezetre, érintheti a személyes kapcsolatokat vagy más élethelyzeteket is. Ez azt jelenti, hogy a munka mellett több téren is megjelenhet a kimerültség, a lehangoltság és a motivációvesztés. 

Összességében a két kifejezés közötti határ néha homályos, és az alkalmazott definíciók országok és szakmai szervezetek között is változhatnak. Ami azonban bizonyos, hogy mindkét állapot komoly problémát jelenthet, és a kezelésükhöz, de akár már a megelőzéshez is megfelelő szakember
segítsége ajánlott.

burnout szindróma, munkahelyi kiégés

Mi okozhatja a kiégést?

A kiégésnek számos oka és számos fajtája lehet, most csak a leggyakoribbakkal foglalkozik ez a cikk. 

●      Az érzelmi kiégés akkor fordul elő, amikor valaki hosszú ideig tartó emocionális terhelésnek van kitéve. Remek példa lehet erre az az ápoló, akit folyamatosan érzelmi stressz ér a betegek szenvedése miatt.

●      A fizikai kiégés jellemzően akkor jelentkezik, amikor valaki túlzott fizikai terhelésnek van kitéve hosszú időn keresztül pihenés nélkül. Ilyen lehet például egy sportoló, aki hosszú távon magas intenzitású edzéseket végez, ám nincs lehetősége regenerálódni, pihenni.

●      A mentális kiégés többnyire akkor jelenik meg, amikor valaki hosszú ideig tartó kognitív terheléseknek van kitéve. Ez lehet túl sok munka vagy komoly intellektuális kihívás is. Például egy szakember, aki hosszú órákat dolgozik és ennek során magas szintű stressznek van kitéve.

A kiégés jelei

A kiégés jelei és tünetei változatosak lehetnek és egyénenként eltérhetnek. A 3 leggyakoribb jel:

1. Fokozott kimerültség

Az egyik legjellemzőbb kiégési tünet a fokozott kimerültség, mely nem csak fizikai, hanem emocionális és mentális szinten is megnyilvánulhat. Az érintettek általában fáradtnak érzik magukat akkor is, ha sokat pihennek, mert egyszerűen nem tudnak feltöltődni sem fizikai, sem mentális, sem érzelmi szinten.

2. Csökkent teljesítmény és hatékonyság

A kiégés gyakran jár együtt a munkahelyi teljesítmény csökkenésével és a hatékonyság elvesztésével is. Az érintettek nehezen tudnak koncentrálni és még a mindennapi rutin részét képező munkafolyamatok is nehézséget okozhatnak számukra. A munkahelyi feladatokhoz való hozzáállásuk is változhat, a fentebb már említett cinizmus, lelkiismeret-furdalás vagy távolságtartás felütheti a fejét.

3. Emocionális tünetek

A kiégés másik gyakori jellemzője az érzelmi kimerültség. Az érintettek egyszerűen elveszíthetik a motivációjukat, érdeklődésüket a munka iránt. Ez társulhat lehangoltsággal, dühvel vagy szorongással, de a szociális kapcsolatokban is távolságtartóvá válhatnak.

kiégés tünetei, krónikus fáradtság

Amikor már azt érezzük, hogy az eddigi életvitelünkhöz sokkal nagyobb akaraterő kell és erőből akarjuk ugyanazt csinálni, mint addig, az már egy jelentős ok a megállásra és változtatásra, mert innentől erőfeszítéseink kontra produktívak, és ha szőnyeg alá toljuk érzéseinket, akkor a folyamat nagy eséllyel felgyorsul, egyre nehezebb visszafordítani. A PersonalGuide viselkedéselemzési teszt segít a kiégés mértékének beazonosításában is.

Hogyan alakul ki a burnout szindróma?

Nem mindenki reagál ugyanúgy a stresszre és a túlzott terhelésre, ezért nem könnyű felismerni, ha valaki burnout szindrómában szenved. Pedig a korai felismerés és kezelés fontos ahhoz, hogy mielőbb megszabadulhasson az illető a kellemetlenségektől. A kiégés soha nem egyik percről a másikra alakul ki, általában hosszú távú és fokozatos folyamat eredménye. Bár egyénenként eltérések lehetnek, de a legtöbb esetben 4 stádium különíthető el:

1.    Az úgynevezett „szorongás és feszültség” állapotában az egyén tapasztalja a fokozódó stresszt, ami még kezelhető, de hosszú távon fenntartva már átvezethet a következő szakaszba, ami az

2.    „ellenállás” fázisa. A stressz tovább növekszik és az egyén megpróbál ellenállni az érzéseinek. Itt még jellemző, hogy az illető túlvállalja magát annak érdekében, hogy fenntarthassa megszokott
teljesítményét, illetve behozza lemaradását. Ezzel azonban épp az ellenkező hatást éri el, a stressz nem csökken, épp ellenkezőleg, jelentősen növekedik.

3.    Az „elkerülés” szakaszában az egyénnek számottevően csökken a munkával kapcsolatos érdeklődése és motivációja. Ez a fázis azt mutatja, hogy a tartós stressz és túlzott terhelés hatására
bekövetkezett kiégés már súlyosabb formát ölt. Lelki elszigetelődés jellemzi, az egyén feladja saját szükségleteit, értékeit, eltávolodási és sértettségi spirál jön jellemzően létre.

4.    A negyedik és végső szakasz a kiégés vagy burnout fázisa, amikor az egyén teljesen kimerül mind fizikailag, mind érzelmileg, mind pedig mentálisan. A motiváció hiánya, a folyamatos fáradtság és a
teljesítményvesztés itt tetőzik, így ebben a stádiumban már komolyabb egészségügyi problémák is felmerülhetnek.

Mind magadon, mind szeretteid körében érdemes odafigyelni az apróbb jelekre, hiszen a folyamatban sok kisebb figyelmeztetés üti fel a fejét. Az időben elcsípett kiégés kezelhető, a kezdeti szakaszokhoz sok eszközzel tudlak én is segíteni. Ám ha nem kérsz, illetve ha nem kapsz időben megfelelő támogatást, akkor az komoly negatív hatással lehet az életminőségére és az egészségedre egyaránt. Sőt, a családodat is érintheti!

A kiégés testi tünetei

Az állandó stressz hosszú távon fáradtságot és kimerültséget válthat ki, miközben álmatlansághoz is vezethet. A kiégés közeli állapotba kerülő személy nehezen alszik el, és nem is minőségi az alvása.  Az állandó feszültség fejfájást is okozhat, a stresszes, befeszült testtartás ízületi- és izom fájdalmakhoz vezethet. Kialakulhatnak miatta gyomor- és bélrendszeri problémák, például gyomorégés vagy akár az irritábilis bél szindróma. A burnout miatt nő a szív- és érrendszeri betegségek kockázata, valamint az immunrendszer gyengülése is lehet tipikus testi tünete. A látványos súlyingadozás, a magas vérnyomás szerepelnek a kiégés tünetei között, bár ezek mögött más problémák is állhatnak. Mindenféleképpen érdemes utánajárni!

Kiket veszélyeztet leginkább a kiégés szindróma?

A kiégés szindróma gyakorlatilag bárkit érinthet, de vannak bizonyos szakmák és szakmai csoportok, akiknek a képviselői nagyobb veszélyben vannak. Ide sorolhatók például az egészségügyi dolgozók, beleértve az orvosokat, ápolókat, betegápolókat, mentális egészségügyi dolgozókat. Szintén érintettek az oktatási szektorban dolgozók, legyenek azok tanárok, egyetemi professzorok vagy oktatók, hiszen ők is gyakran ki vannak téve magas stressz faktornak. Azok, akik a munkájuk során gyakran kommunikálnak idegen nyelven, például tolmácsok vagy fordítók, szintén jobban ki vannak téve a kiégés veszélyének. Ezek a szakmák intenzív szellemi terhelést jelentenek, a folyamatos koncentrálás és a nyelvi nehézségek meghaladása kapcsán kialakult stressz miatt.

Valójában minden ember egyedi, és bármely szakmai területen vagy élethelyzetben kiéghet.

Hogyan előzhető meg a burnout-szindróma?

A burnout-szindróma elkerülése érdekében fontos fenntartani egészséges kereteket a munkában és az életmódban egyaránt.

●       A megelőzés szempontjából lényeges például időt szánni a pihenésre és a stresszkezelésre.

●       Próbálj ki különböző relaxációs technikákat, vezesd be a meditációt a mindennapjaidba vagy sajátíts el jógagyakorlatokat.

●       Az egészséges alvás is kulcsfontosságú a stressz csökkentéséhez.

●       Ha folyamatosan nyomás alatt vagy, ne félj időt szánni a kikapcsolódásra!

●       Fontos az elegendő folyadék fogyasztása is.

Lényeges megtalálni az egyensúlyt a munka és a magánélet között is, ehhez pedig remek módszer, ha határokat tűzöl ki magadnak. Legyen szabadidőd, amikor nem nézed a céges emailt, chatet, telefont, hanem a családoddal, barátaiddal vagy, és csak rájuk fókuszálsz. Ez is segít megelőzni a túlzott kimerültséget.

A prioritások megfogalmazása szintén nagyon fontos, ugyanis ha egyszerre több feladatot végzel, az hosszú távon megterhelő lehet.

Ezeknek a tippeknek a betartása első ránézésre egyszerűnek tűnhet, de előfordulhat, hogy a gyakorlatban nem boldogulsz egyedül. Ilyenkor bátran keress fel, és egy ingyenes konzultáció keretein belül átbeszéljük miben és hogyan tudok segíteni!

Kiégés ellen

Mi lehet a megoldás a kiégés ellen?

A kiégés nem egy megváltoztathatatlan állapot, még a multinacionális cégeknél is van számos megoldás e jelenség kezelésére. Érdemes azonban személyesen kezedbe venni az irányítást és megelőző lépéseket tenni! Nagy szerepe van az életmódváltásnak is e téren, ugyanis az egészséges
mindennapok javítják a koncentrációt, a stressz-tűrő képességet, valamint hozzájárulnak a kreativitáshoz, ami által pozitív hatással vannak a karrierfejlődésre. Ilyen módon kiégés helyett a tartós siker irányába tudod kormányozni az életedet. Ennek része a rendszeres testmozgás, az egészséges táplálkozás és a kiegyensúlyozott életvitel is. Ezen a területen is szívesen támogatlak a H.U.SZ.K.A. Programban, mint funkcionális életmód mentor.

Néhány személyes tapasztalat a kiégésről – és a megoldásról

Lássunk néhány személyes tapasztalatot arról, hogyan változhat meg valakinek az élete, ha csökkenti valaki a stresszt, odafigyel az egészségére és az egészséges életmódjára. Ezek a példák remekül megmutatják, hogy az életmódváltás nemcsak a személyes jól-létet, hanem a szakmai sikereket
is elősegítheti..

Sándor története

Sándor tehetséges szoftvertervező, egy multinacionális technológiai vállalat alkalmazottja. A napról-napra növekvő munkaterhelés és a szoros határidők miatt eg yre nehezebbé vált számára megtalálni az egyensúlyt a munkája és a magánélete között. A hosszú túlórák, az éjjeli munkavégzés és a folyamatos feszültség miatt elkezdtek kikopni a mindennapi örömök az életéből.

Sándor észrevette, hogy testi és szellemi egészsége is rohamos romlásnak indult. Az állandó stressz hatására kezdett rosszul aludni és a stresszt evéssel próbálta kompenzálni, ezért pár kilót magára is szedett..

Felismerve a kiégés jeleit úgy döntött, hogy radikális változásra van szüksége. Első lépésként belevágott a H.U.SZ.K.A. programba, amely során rendszeresen konzultáltunk annak érdekében, hogy megtanulja kezelni a stresszt. Emellett életmódot is váltott, amiben, a program részeként, mint funkcionális életmód mentor tudtam támogatni.

Ennek hatására ma már tudatosan időt szán a megfelelő ételek elkészítésére, az étkezésekre és az elegendő alvásra is. Emellett naponta egyre nagyobb és tempósabb sétákat tesz a friss levegőn. Megosztotta tapasztalatait a vezetőséggel, és sikerült együttműködésre ösztönöznie kollégáit, hogy a munkahelyi feladatokat kiegyensúlyozottabban osszák meg.

Az eredmények nem maradtak el: Sándor szellemi frissessége visszatért, és az egészsége is javult. Szorgalma és elkötelezettsége a munkája kapcsán továbbra is megmaradt, de most már egy tudatosabb és kiegyensúlyozott életmód részeként.

Sándor története egyértelműen mutatja, hogy az egészség és a szakmai siker összefonódhat, ha tudatosan foglalkozol mindkét területtel.

Mi az, ami nem kiégés?

A kiégés elkerülése érdekében fontos megkülönböztetni a normális stressz- és fáradtság érzetet – 
amelyek részei lehetnek az életünknek –  a valódi kiégési szindrómától. Íme 3 olyan tünet, ami nem számít feltétlenül kiégésnek:

A rövid távú stressz és fáradtság. Az életben mindenki szembesülhet rövid távú stressz helyzetekkel, amelyekre hirtelen kell reagálni, vagy időszakosan növekedhet a munkaterhelése. Ez azonban még nem feltétlenül kiégés. Ha ezek a helyzetek idővel normalizálódnak, és nem tartósan terhel meg, akkor az inkább számít átmeneti stressznek, és nem feltétlenül vezet kiégéshez.

Az általános fáradtság és kimerültség. Például egy hosszú munkahét, egy nagyobb fizikai vagy érzelmi erőfeszítés után érzett általános fáradtság normális lehet. Ha azonban ezek az érzések tartósan fennállnak, és a szükséges pihenés ellenére sem enyhülnek, akkor érdemes kiégésre gyanakodnod.

Nem szabad megfeledkeznünk arról sem, hogy néha más egészségügyi problémák, például alvászavarok, krónikus betegségek vagy vitaminhiányok is okozhatnak kimerültséget és stresszt. Ezek az állapotok különböznek a kiégés szindrómától, és az alapvető egészségügyi problémák kezelése segíthet enyhíteni a tüneteket.

Nem győzöm hangsúlyozni, hogy az emberek különbözőek, a stressz és a kiégés szubjektív tapasztalatok. 

Visszafordítható a kiégés?

Természetesen igen, ahogy ezt a fenti történet is igazolja.

Ha magadra ismertél a cikkben, de nem tudod, merre kellene indulnod ahhoz, hogy segítséget kaphass, bátran keress fel. Az egyik fő hivatásom a testi és lelki problémák mélyebb okának feltárása és átalakítása kompetenciahatáraimon belül úgy, hogy közben lehetőség nyílik egy vitálisabb élet kialakítására, valamint a testi és mentális egészség megőrzésére is. Vízióm, hogy tüneteinket, problémáinkat, konfliktusainkat nem hordozzuk sokáig. Egy testfókuszú módszerrel, a SzomatoDráma játékkal segítek, hogy a testbe ragadt érzelmek, tünetek felszabaduljanak, helyükre találjanak, így kiteljesedettebb, könnyedebb életet éljünk. Mindezt egyénre szabottan, más eszközökkel is támogatom, az általam megalkotott H.U.SZ.K.A. Program keretében.

Összességében lehetőség szerint előzzük meg a kiégést, ismerjük meg a hajlamosító tényezőket és fontos, hogy semmiképpen ne hagyjuk figyelmen kívül a jeleket. 

A kiégés megelőzése, kezelése, a felépülés és a mentális jólét visszaállítása elegendő időt igényel, amit nehéz elfogadni, de érdemes minél előbb belevágni!

Mindezekkel megelőzhetjük a kiégést és a még súlyosabb problémákat, boldogan, egészségesen JÓL-LÉTben élvezhetjük az életet.

A H.U.S.Z.K.A Program részeként ráláthatsz saját életterületeidre, egészségedre, lehetőségeidre. Nemcsak megértheted, hanem élményszerűen át is alakíthatod a kiteljesedésedet már nem támogató hiedelmeid, generációs mintáid, negatív tapasztalataidból származó érzéseidet. A belső átalakulást megtámogatjuk kívülről is a funkcionális életmód alap pillérei segítségével (pl. személyre szabott táplálkozás, alvásrendezés), hogy megelőzd a kiégésedet, vagy ki gyere egy korai kiégésből.

Válaszd a JÓL-LÉTet MAG_AD_ÉRT!

Empátiával, szeretettel, gondoskodással közelítek hozzád szakmai tudásommal és figyelmemmel, azért, hogy már holnap másként kezd a napot! Egészségesebb, kiegyensúlyozottabb és tudatosabb legyél, miközben kapcsolataid és erőnléted javuljanak és megtalálod a pályádon is azt, ami lelkesít, feltölt, újra értelmet ad a mindennapoknak.

Légy tudatos, figyelj oda a jóllétedre és az egészségedre! A kiégés megelőzhető.

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim