H.U.SZ.K.A Program - stresszkezelés, kiégés kezelése, krónikus fáradtság megszűntetése

Mi a mindfulness, mit jelent a tudatos jelenlét?

mindfullness meditáció

A mindfulness egyfajta meditáció, vagy inkább egy mindennapos tudatállapot, ami során a figyelmet a jelen pillanatra összpontosítjuk. Segít a szorongás csökkentésében az életminőség javításában, és persze jobban megéljük, átéljük a mindennapokat, ha rendszeresen gyakoroljuk.

 A mindfulness eredete

A mindennapokban gyakran előfordul, hogy “robotpilótába” kapcsolunk, máshol jár az eszünk, miközben automatikusan tesszük a dolgunkat. Például reggelizés közben a napi teendőkön gondolkodunk, zuhanyzás közben egy régi vitát játszunk újra magunkban, vagy séta közben a gondolatainkba mélyedünk, és fel sem fogjuk, mi történik körülöttünk. Érezzük, de nem észleljük a napsütést, a forró vizet, ami lemossa testünkről a nap porát, vagy a pirítós ízét, textúráját.

A mindfulness lényege, hogy visszatérjünk a jelenbe. Vegyük észre, hogy elkalandoztunk, és tereljük vissza a figyelmet az itt és most felé. Ezt a fajta tudatos jelenlétet nemcsak meditációban, hanem „nem-meditációban” is gyakoroljuk. A célja, hogy egyre inkább felfedezhessük  azt a világot, amelyet az érzékeinkkel megismerhetünk, és egy szabadabb, őszintébb, nyitottabb élethez jussunk el vele. Segíthet a tudatosság, testtudatosság és a JÓL-lét megélésében is.

Ezt a “jelenben levést” régóta ismerik a keleti kultúrák a meditáció által, a nyugati kultúra ezzel nagyon sokáig nem, vagy csak kevéssé foglalkozott. 1979-ben jelent meg a mindfulness technika Észak-Amerikában a hivatalos egészségügy keretein belül, és azóta kutatók ezrei dolgoznak azon világszerte, hogy felfedezzék és beépítsék a kezelésekbe a mindfulness fizikai és mentális egészségre gyakorolt pozitív hatásait.

A mindfulness elemei

A tudatos jelenlét 5 fő jellemzővel írható le:

  1. Az első a jelen pillanatra irányított tudatos figyelem, vagyis a figyelmünk akaratlagos fókuszálása arra, ami éppen körülöttünk zajlik az adott pillanatban. 
  2. A második az ítélkezésmentesség, ami azt jelenti, hogy az élményeket egyszerűen csak megéljük, nem minősítjük, nem véleményezzük.
  3. A harmadik a reaktivitás-mentesség, azaz hogy nem a megszokott, automatikus módon reagálunk a minket érő élményekre, hanem tudatosan válaszolunk rájuk.
  4. A negyedik a kíváncsiság, amely keretein belül a benyomások, élmények felé olyan érdeklődéssel viszonyulunk, mintha teljesen új tapasztalatban lenne részünk, és keressük az újdonságokat is.
  5. Végül pedig az elfogadás, vagyis minden gondolatnak, érzésnek, benyomásnak elfogadjuk a jelenlétét.

Mi az az MBSR módszer?

Az MBSR a Mindfulness-Based Stress Reduction, vagyis a tudatosságalapú stresszcsökkentés. Ezt Jon Kabat-Zinn és munkatársai dolgozták ki a Masseschusets-i Egyetemen 1979-ben. A főként buddhista meditációs módszerekre, illetve részben hatha jógára alapozott önsegítő program során olyan technikákat tanulunk, amelyekkel testi és tudati szenvedésünk tudjuk mérsékelni – vagy akár teljesen meg is szüntetni.

Mi az a mindfulness meditáció?

A mindfulness egyik csodája, hogy nem feltétlenül kell hozzá igazi, klasszikus értelemben vett meditáció, nem kell leülnöd egy csendes szobában 20 percre és csak a jelenre koncentrálni. A mindfulness megvalósulhat mint egy életmód, egy szemlélet a mindennapi tevékenységek során.

Valójában szinte bármilyen környezetben lehet mindfulness meditációt végezni. Még a legegyszerűbb hétköznapi tevékenység is válhat meditatívvá, hogyha mindfulness megközelítéssel állsz hozzá. Lehet ilyen a főzés, a mosogatás, a fürdés, de akár az étkezés is. A lényeg ilyenkor, hogy legyél ott figyelmeddel is, figyelj az érzékleteidre: ízekre, illatokra, tapintásra, textúrára, hangokra, hőmérsékletre… Ne válts robotpilótába, ne járjon máshol az agyad, hanem valóban arra figyelj, amit csinálsz!

Hitek és tévhitek a mindfulnessről

  • Sokak által gondolt tévhit, hogy ez egy misztikus, vagy titokzatos tudatállapot. Valójában a mindfulness azt jelenti, hogy ítélkezésmentes tudatos figyelmet fordítunk valamire.
  • Akik nem ismerik a technikát, gyakran úgy vélik, ez egy olyan képesség, ami egy csapásra elsajátítható, pedig hosszabb időt vesz igénybe és folyamatos gyakorlás kell hozzá.
  • Nem kell hozzá zen buddhista szerzetessé  válni, bárki által megtanulható.
  • Téves gondolat az is, hogy gyakorlása során sosem terelődhet el az ember figyelme. Épp ellenkezőleg: arról van szó, hogy az elterelést észleljük, majd finoman visszatereljük gondolatainkat az eredeti fókuszra.

 Miben segít? Milyen problémák esetén alkalmazzák?

A mindfulness alapú technikák segítenek a testnek enyhíteni a fájdalmat, leküzdeni a betegségeket, függőségeket és erősíthető általa akár az immunrendszer is. A lélekre is hat, csökkenti a stresszt, a szorongást, erősíti az empátiát, segít önmagunk elfogadásában, javítja a koncentrálóképességünket és a memóriát, növeli a teljesítményt. Mindezek által pedig szebbé, egészségesebbé, teljesebbé teszi az életünket.

Néhány hétköznapi mindfulness gyakorlat

A leges-legegyszerűbb mindfulness gyakorlat, hogy csinálj valamit, bármit, de közben figyelj oda!

  • Teregetsz? Figyeld meg a ruha súlyát, az anyagát, a tapintását, kicsit fogdosd meg, mennyire nedves. Hajolj közelebb és szagolj bele az öblítő illatába.
  • Eszel? Egyél lassan. Nézd meg az ételt, mielőtt beleharapsz. Figyeld meg a színeket, nézd meg, hogyan csillan meg a fény a villán. Amikor a szádba veszed, ne rágj és nyelj automatikusan, forgasd meg előbb egy kicsit, tapogasd körbe a nyelveddel. Amikor ráharapsz, tedd lassan, és érezd, mennyire máshogy viselkednek az egyes falatok a fogaid alatt. Más a kenyér, más a paradicsom, más a chips. Milyen hangja van? Mihez tudnád hasonlítani a hangját?
  • Mosogatsz? Élvezd a víz kellemes hőfokát, csodálkozz rá a kis buborékokra, nézd meg, hogy a szivárvány mennyi színében játszanak. Élvezd a munkád gyümölcsét, nézd meg, hogyan mossa le a víz az ételmaradékot, hogyan válnak ragyogóan tisztává a tányérok, poharak, hogyan siklanak le róluk a vízcseppek, amikor a szárítóra teszed.

Azon túl, hogy a mosogatás élvezhető tevékenységgé, az étkezés pedig minden alkalommal élménnyé válik, ha rendszeresen gyakorlod a mindfulnesst, egészen új élményeket is átélhetsz. A megszokott rutin helyett nagyon jó napindító lehet, ha a nap legelső pillanataiban még kizárod a múltat és a jövőt, és csak a jelenre koncentrálsz.

A megszokás megtörése is része a mindfulness életvitelnek. Próbáld ki, mi történik, ha a másik csuklódra teszed az órádat, a másik kezeddel mosol fogat, vagy más útvonalon mész dolgozni.

 A mindfulness – sok más dologhoz hasonlóan – kicsiben kezdődik. És bárki elkezdheti. Ha szeretnéd tudatosabban, stresszmentesebben élni a mindennapjaidat, és rácsodálkozni az apró dolgokra, beszélgessünk:)

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim