Tudtad, hogy az önismeret, a saját érzéseid, gondolataid, képességeid és korlátaid tudatosítása és megértése, egytől-egyig fontos szerepet játszanak a személyes fejlődésben? Minél nagyobb a motivációd, hogy megismerd önmagad, annál jobban el tudod fogadni az erősségeidet és gyengeségeidet, és ezáltal tudod kezelni az életedben felmerülő nehézségeket.
Kik is vagyunk valójában?
A személyiség egy összetett és sokrétű fogalom, az egyén gondolkodási mintáit, érzelmi reakcióit, viselkedését és interakcióit másokkal magában foglaló jellemző rendszer. Kialakulása és fejlődése egy komplex folyamat, amelyet számos tényező befolyásol a genetikától a családi mintákon át az átélt élményekig.
Életünk során személyiségünk állandóan fejlődik és változik az új tapasztalatok, kihívások és élettapasztalatok függvényében, soha nem mondhatjuk magunkra, hogy állapotunk “kész” vagy “végleges.”
Azáltal, hogy alaposan megismered magad a mindenkori aktuális állapotodban, jobban érted majd kapcsolataidat, cselekedeteid mozgatórugóit, gondolataidat, érzéseidet, és hatékonyabban tudod kezelni azokat. Ezáltal harmonikusabb életet tudsz kialakítani.
Az önismeret fogalma, szintjei
Az önismeret azt jelenti, hogy tudatában vagyunk saját érzelmeinknek, gondolatainknak, motivációinknak és viselkedésünknek, és ezeket meg is értjük. Ennek különböző szintjei lehetnek:
- a felületes szint az első lépés az önismeret felé, amikor az egyén tisztában van az olyan alapvető jellemzőivel, mint például a külső megjelenés vagy az érdeklődési kör;
- az érzelmi szinten már mélyebben felismeri, megérti és tudatosítja saját érzelmeit, majd azokat kezelni is megtanulja;
- a kognitív szint magában foglalja az egyén gondolkodási folyamatainak és meggyőződéseinek megértését, az örökölt minták felismerését, esetleges átírását;
- a viselkedési szinten az egyén már tisztában van saját viselkedésének mintáival és szokásaival;
- végül a spirituális, vagy mélyebb szinten az egyén mélyebb kapcsolatot keres önmagával és a világegyetemmel;
Az önismeret folyamatosan fejlődik és változik, az életed során több szinten is lehetsz egyszerre, hiszen az önismeret több elemből álló, összetett dolog. Lehet, hogy bizonyos viselkedésmintáidnak már érted a hátterét, tehát a viselkedés szinten állsz, míg más szokásaidat még csak a felületes szinten ismered.
Miért fontos az önfejlesztés?
Önmagad megértése csak a kezdet. Az önismereti fejlődés során először sokszor olyan képet kapunk magunkról, ami nem feltétlenül tetszik. Itt jön képbe az önfejlesztés, amikor az erősségeinket megerősítjük, a hiányosságainkat “szintre hozzuk”, vagy éppen elfogadjuk, hogy ez is a részünk.
Az önfejlesztés során tudatosan törekszünk saját képességeinknek, készségeinknek és életminőségünknek a javítására. Erre remek lehetőség a tanulás, a célok kitűzése és a kapcsolatok, illetve a kommunikációs készségek fejlesztése. Érdemes kísérletezni és felfedezni azokat a módszereket, amelyek a legjobban illeszkednek az egyéni igényekhez – ebben például remek módszer lehet a SzomatoDráma® játék, illetve a PersonalGuide® viselkedéselemzési teszt, amikről lentebb még olvashatsz bővebben.
Mi az az önkiteljesedés?
Az önkiteljesedés egy folyamat, amely során egy egyén eléri teljes potenciálját és kihasználja minden képességét és lehetőségét a legmagasabb szinten. Maslow hierarchiájában az alapvető fiziológiai szükségletektől kezdve az ember egyre magasabb rendű szükségletekre törekszik, mint például a kapcsolatok, a megbecsülés és az önmegvalósítás. Az önkiteljesedés legfelül áll, egyéni és dinamikus folyamat, amely az egyén életének különböző időszakaiban eltérő lehet.
Néhány tipp az önismeret fejlesztésére
PersonalGuide® viselkedéselemzési teszt
Az első lépéshez, vagyis önmagad megismeréséhez tapasztalataim alapján fantasztikus eszköz a PersonalGuide® viselkedéselemzési teszt, ami nagyon alapos, 230+ kérdés alapján állítja fel a képet pillanatnyi állapotodról, én-üzeneteid másokra vonatkozó hatásáról. Ennek a végén nem csupán egy elemzést és cselekvési tervet kapsz, hanem egy 90 perces konzultáció során részletesen végigmegyünk minden fontosabb ponton, elmagyarázom az értékelést, megbeszéljük annak értelmezését, és azt, hogy az adott területeken hogyan tudsz javítani.
SzomatoDráma játék
Ez egy nagyon játékos, szórakoztató, ugyanakkor meglepően hatásos önismereti módszer, ami segít feltérképezni azt, hogy a mindennapi problémáid, konfliktusaid, gondolataid vagy beidegződéseid mögött milyen okok állnak. Mindezt élményszerűen közelítjük meg, melynek során az agyunk érzelmi (limbikus) központja is aktiválódik, ami nélkül nincs lehetőség az igazi változásra. A résztvevők jelentős pozitív változásról szoktak beszámolni. Fontos része önismeretünknek az is, hogy megtanuljuk a testünk jelzéseit értelmezni, amiben szintén sokat segít ez a lehetőség. Kiscsoportos, személyes program, amiről a Mi az a SzomatoDráma és hogyan fog neked segíteni? című cikkemben már részletesebben is írtam.
Segítők az önismeretben, önfejlesztésben
Az önismeret és önfejlesztés terén sokféle segítő eszköz és erőforrás áll rendelkezésre. Az önismereti könyvek és naplók mellett a különböző tanfolyamok és a meditáció is nagy segítséget jelenthetnek, és persze szakember segítségét is érdemes igénybe venni.
Egy külső szemlélő vagy segítő jelentős szerepet játszhat az önismereti folyamataidban, más nézőpontból, objektívebb szemszögből láthatod viselkedésedet, gondolataidat, érzéseidet. Az általam ajánlott élményszerű önismereti lehetőségek gyorsítósávot jelenthetnek önismeretedben és önszeretetedben miközben magadévá teszed az öngondoskodás elvét is.
A H.U.SZ.K.A. Program keretein belül személyre szabott segítséget tudok nyújtani abban, hogy önmagadra találj, meglépd azt is, amit egyedül nem mernél, hogy kitartóan önmagad tudj lenni!