A pszichoszomatikus tünetek olyan fizikai panaszok vagy betegségek, amelyek mögött pszichés vagy érzelmi okok állnak. Ezekben az esetekben jellemzően nincs egyértelmű szervi vagy biológiai ok, amely orvosi vizsgálattal kimutatható, így nem könnyű sem diagnosztizálni, sem pedig kezelni. Bár nagyon változatosak lehetnek és sokféle formában jelentkezhetnek, ennek ellenére nem lehetetlen felismerni őket.
Mikor és miért fordulhatnak át a lelki eredetű panaszok, terhelések fizikai síkra?
Az emberi test és elme közötti kapcsolat összetett és sokrétű, éppen emiatt a pszichoszomatikus tünetek kialakulásában több tényező is szerepet játszhat. Tipikus ilyen helyzet lehet például a tartós stressz vagy szorongás, amely hosszú távon hat a testre is.
A hatás nagyon sokféle lehet, például az el nem múló fejfájás, egyéb, ismeretlen eredetű fájdalom, az izmok befeszülése, fájdalmas lemerevedése, emésztési panaszok, vérnyomásproblémák… A pszichés mellett a túlzott fizikai terhelés is hozzájárulhat pszichoszomatikus tünetek kialakulásához.
Mi okozhat pszichoszomatikus tüneteket?
A pszichoszomatikus tünetek kialakulását számos tényező befolyásolhatja. Ezek között szerepelnek az egyéni élethelyzetek, az öröklött hajlamok és átvett minták, az életmód, a kulturális tényezők és a társadalmi környezet egyaránt. Egy tágabb értelemben minden tünet, fájdalom mögött ott van a test és a lélek üzenete. Erről bővebben a SzomatoDráma játékról írt cikkemben olvashatsz.
A fentebb is említett stressz és szorongás mellett a depresszió is lehet okozója ezeknek a tüneteknek, de a súlyos lelki traumák, például bántalmazás, veszteség vagy tragédia, hosszú távon szintén negatívan befolyásolhatják az egyén egészségét. Ezek a traumák pszichoszomatikus tüneteket is kiválthatnak, mivel a szervezet különböző módon reagál, beleértve az immunrendszer és az idegrendszer működésének változásait is.
Fontos megjegyezni, hogy a pszichoszomatikus tünetek valósak és komolyak lehetnek, és befolyásolhatják az életminőséget és a mindennapi funkcionálást. Éppen ezért, ha bármi hasonlót tapasztalsz, mindenféleképpen szükséged lesz egy alapos kivizsgálásra, valamint szakszerű segítségre!
Mit “nyer” az ember a pszichoszomatikus tünetekkel?
Irreálisnak tűnhet, hogy bármi “haszna” van az embernek abból, hogy tartósan fájdalmakkal, vagy egyéb egészségügyi problémákkal kell együtt élnie. Ugyanakkor érdemes ezt is körbejárni, mert segíthet a háttér felgöngyölítésében.
Az állandó problémákkal küzdő emberek például gyakran több figyelmet és törődést kapnak környezetüktől. Sokszor ezért már gyerekeknél is előfordul, sőt, a háziállatoknál is megfigyelhető, hogy fájdalmakat, betegségeket “szimulálnak” (vagy valóban át is élik azt), ha úgy érzik, nem figyelnek rájuk eléggé. Megkérdezhetjük magunktól: mi a hasznom ebből a betegségből? Mi az amit betegen megkapok, vagy amit nem kell csinálnom a betegségem miatt?
Ha tudatosabban állunk a kérdéshez, a tünetek figyelmeztető jelzések lehetnek; például megtudhatjuk, milyen mértékben érint a stressz, szorongás vagy más pszichés terhek. Érdemes ezért kíváncsian, figyelemmel és tisztelettel fordulni már az apró testi tüneteinkhez, jelzéseinkhez is.
Természetesen ezek az “előnyök” nagyon idézőjelesek, egyáltalán nem jelentik azt, hogy a pszichoszomatikus tünetek komolytalanok lennének, vagy ne kellene velük foglalkozni.
A leggyakoribb pszichoszomatikus tünetek
Tipikusan pszichoszomatikus tünetek lehetnek a légzőszervi, valamint a szív-érrendszeri megbetegedések, de ide sorolandók a táplálkozási zavarok, az endokrin betegségek, még az allergiák is. Előfordulhatnak továbbá bőrbetegségek, fejfájás, alvászavarok, pszichovegetatív szindrómák, illetve nőgyógyászati betegségek vagy funkcionális szexuális zavarok. Jellemző tünet lehet ezen felül a támasztó és mozgató szervrendszeri betegségek, krónikus fájdalom vagy krónikus fáradtság szindróma, valamint a hányinger vagy pszichogén eredetű gyakori vizelés is.
Hogyan kezelhetőek a pszichoszomatikus tünetek?
A pszichoszomatikus tünetek kezelése általában holisztikus, vagyis teljes körű foglalkozást igényel, ahol egyaránt figyelni kell a testi és a pszichés aspektusokra. A kezelési stratégiák lehetnek különbözőek, és gyakran kombinálják a fizikai, pszichológiai és életmódbeli megközelítéseket. Hatásos lehet a pszichoterápia, a stresszkezelés technikák bevetése, az életmódbeli változtatás is.
Mivel minden egyén más és egyedi módon reagál a kezelésekre, ezért a kezelési terv egyénre szabott kell, hogy legyen és mindenképpen szükség van szakemberek bevonására is.
Az első lépés mindig az, hogy vizsgáltasd ki magad, derítsd ki, hogy a tüneteid mögött áll-e fizikai ok (betegség, sérülés, gyulladás, stb.)! Ezután, az orvossal egyeztetett terápia mellett érdemes olyan segítő szakembert keresned, aki a lelkedet is kezeli. A kettő együtt ad ki egy egész, egészséges embert.
A H.U.SZ.K.A. Program is segíthet benne; ez egy komplex, személyre szabott módszer, ahol különböző eszközökből válogatjuk együtt össze azokat, amelyek támogatásommal a legtöbbet segíthetnek neked, hogy megértsd testi tüneteidet, és megtanuld kezelni őket.