H.U.SZ.K.A Program - stresszkezelés, kiégés kezelése, krónikus fáradtság megszűntetése

Stressz, trauma és kiégés

Trauma szerepe a kiégésben

A kiégés nem egyszerű túlterheltség, hanem egy olyan komplex állapot, amely a stressz és trauma hosszú távú hatásainak következményeként alakul ki. Amikor az emberi szervezet hosszabb időn át, fokozottan termeli a különböző stressz hormonokat, amik nem csak azonnali fizikai reakciókat váltanak ki, akkor az hosszú távon – egyénenként eltérő mértékben – a mentális egészségre is hatással lesznek. Befolyásolja a kognitív funkciókat és az érzelmi állapotot is. Hogyan jelenik ez meg a mindennapokban?

A kiégés típusai

Többféle szempontrendszer szerint lehet a kiégés fajtáját meghatározni. Most két alapvető típusról szeretnék beszélni: a szakmai és az emocionális kiégésről:

  • A szakmai kiégés esetében a legnagyobb hatást a munkahelyi stresszfaktorok jelentik, a magas fokú elvárások és terhek hosszú távon járulnak hozzá a szakmai burnout kialakulásához.
  • Az emocionális kiégésnél a kapcsolatokból és a magánéletből fakadó stressz hatások kerülnek a középpontba, amelyek a lelki kihívásokon keresztül érzelmi kimerültséghez vezethetnek. Ez pedig szintén egyenes út lehet a burnouthoz.

Stressz és trauma: az érme két oldala

A stressz rövid- és hosszútávú  hatásai

Alapvetően a stressz egy azonnali reakció. Amikor a szervezet kihívásnak, vagy veszélynek érzékeli a külső, vagy belső ingereket, és készültségi állapotba kerül, hogy megbirkózzon a helyzettel. Ez a tulajdonságunk még az ősidőkből származik és szokták “fuss vagy harcolj” (fight or flight) reakciónak is nevezni, hiszen a szervezet felkészül arra, hogy megvédje magát egy támadótól. Ez komoly fizikai válaszreakciókat jelent: többek között a szervezetben hormonális változások történnek, megemelkedik a pulzus és a vérnyomás, megfeszülnek az izmok. Ez arra lett “kitalálva”, hogy rövidtávon biztosítsa a túlélést. Ha azonban a stressz hatására a szervezet folyamatosan ebben az állapotban van, a fokozott stressz a mentális és testi egészségre egyaránt hatással van. Idővel olyan problémák ütik fel a fejüket, mint az immunrendszer gyengülése, az alvászavar, a szorongás, de megjelenhet depresszió is.

Trauma szerepe a kiégésben

Traumás élmények és azok hosszú távú hatásai

„A trauma az, ami benned történik, annak a következményeként, ami veled történt. A trauma a hiteles „self” letiltását okozza a jelenben.” Máté Gábor

A trauma utólagos reakció: amikor egy negatív eseményre az ember intenzív félelemmel, rémülettel, tehetetlenséggel reagál. A traumás élmény akkor is megjelenhet, ha maga a veszélyhelyzet már elmúlt.

A traumatikus eseményeknek két nagy csoportja van:

  1. bántás
  2. elhagyatottság

A traumás élményeknek és emlékeknek szintén komoly hatása lehet az érzelmi állapotra, különösen, ha eleve stresszes a helyzet. Ezek különböző módokon manifesztálódhatnak, és nem mindenki reagál ugyanúgy a traumára. Lehetséges érzelmi hatás lehet például a szorongás, a depresszió, a düh, a lehangoltság, a bizalmatlanság vagy akár az önértékelési problémák is.

A traumás emlékek kezelése és a hosszú távú hatások enyhítése komplex és időigényes folyamat lehet. Jól-lét mentorként azt az elvet vallom, hogy csak olyan emlékekkel szükséges foglalkozni, amik a jelenben gondot, fájdalmat okoznak, amik még a jelenben is ott “élnek” bennünk. Hatékony megoldást nyújt e téren a H.U.SZ.K.A. Program, amiről itt olvashatsz bővebben.

A kiégés kialakulása

Jellemzően olyan emberek égnek ki, akik egy ügyért egykor nagyon lelkesen, akár erejükön felül is dolgoztak. A burnout kialakulása általában hosszú távú stressz reakciók eredménye, különösen olyan helyzetekben, ahol magas szintű hatékonyságot és elkötelezettséget várnak el. Ahogy ez a hosszú távú stressz (vagy ismétlődő trauma) fennáll, összeadódik, és hatást gyakorol a pszichológiai és fizikai egészségedre. Azt, hogy ki mennyire sebezhető, azt a személyes hajlamok és pszichológiai faktorok is jelentősen befolyásolják. Belső stressznek számítanak és a stressz-szintet növelik maguk a fel nem dolgozott traumák és a testi gyulladások, akkor is, ha ezt észre sem vesszük.

Stressz és trauma szerepe a kiégésben

A kiégés megelőzése és a kezelési stratégiák

A munkahelyi kiégés megelőzése érdekében számos prevenciós lépést vethetsz be, egyénileg és a munkáltatód segítségével is. Több cégnél létezik például valamilyen formában  munkahelyi támogatás és különböző stresszkezelési programok. Lényeges ezen felül a munka és magánélet egyensúlyának fontossága is, ami szintén függ a munkáltatótól, hogy mennyire tartja be. Lehet azonban erre is befolyásod!  Egyénileg is sokat tehetsz magadért, ha odafigyelsz az egészséges életmódra, testmozgásra, rendszeres pihenésre és önismereted, kommunikációs készségeid fejlesztésére.

Amennyiben a magán életedben van olyan stresszhelyzet, ami úgy érzed, hogy burnouthoz vezet, akkor pedig ennek kezelésében érdemes segítséget kérni. Ez jellemzően lehet a házimunka egyenlőtlen elosztása, rossz párkapcsolat, szeretett személy tartósan fennálló betegsége, és még számtalan más dolog, ami extra stresszt tesz rád. A túlzott önfeláldozás és a mindenkinek megfelelés hosszú távon ahhoz vezet, hogy te magad égsz ki; és ha te nem vagy jól, másoknak sem tudsz már segíteni.

Az öngondoskodás és a személyes fejlődési stratégiák kulcsfontosságúak az egészséges életmód, az érzelmi jóllét és a személyes boldogság eléréséhez.

Fontos a mélyére nézni rossz érzéseidnek, lelki fájdalmaidnak ahhoz, hogy elkerüld a hosszú távú hatásukat. A H.U.SZ.K.A. programban erre például remek lehetőséget ad a SzomatoDráma játék, aminek a keretében elfogadással és kíváncsisággal találkozhatsz egy-egy érzéseddel, vagy akár testi tüneteddel és ezek üzenetével…

Ahogy a fentiekből is látható, a kiégés, a stressz és a trauma 3 különböző dolog, de szoros kapcsolatban állhatnak egymással. Számos módja van azonban a megelőzésnek és a kezelésnek egyaránt, de mindegyik esetében igaz: ha nem boldogulsz egyedül, kérj segítséget! Az egészséges életmód és pszichés jóllét nagyon fontos, és ha te nem vagy jól, akkor a családodnak sem tudod a legjobbat nyújtani.

Fordulj hozzám bátran, és együtt megtaláljuk azokat az eszközöket, amik segítenek a jól-létedben.

A tudatosság elengedhetetlen a kiegyensúlyozott, boldog mindennapokhoz.

A kiégés megelőzhető.

Cikk megosztása

Facebook
Pinterest

Első közös beszélgetésünkre
már a héten sor kerülhet

A beszélgetés végére kapsz egy teljes változtatási stratégiai javaslatot, amit rád szabva állítok össze, hogy az megfelelően mély és hatékony tudjon lenni. Továbbá jó szívvel ajánlom Personal Guide viselkedési teszt kitöltését is.

További
cikkeim